Остеопороз вважається хворобою цивілізації. Це системне захворювання скелета, яке характеризується низькою кістковою масою та підвищеною схильністю до переломів. Яку дієту варто дотримуватися при цьому стані? Які добавки слід вибрати, щоб почуватися краще?

Типи остеопорозу

Існує два типи остеопорозу:

Первинний остеопороз – зазвичай незалежний від нас, генетично та географічно обумовлений. Це може включати процес старіння, невелика скелетна структура, видалення яєчників у жінок, світлий колір обличчя, рання аменорея, алергія на молоко та молочні продукти, струнка статура з невеликою кількістю жиру, відсутність пологів.

Вторинний остеопороз – група факторів ризику, що спричиняють вторинний остеопороз, включає ендокринні захворювання (гіперпаратиреоз, гіперфункція наднирників, гіпертиреоз), гастроентерологічні захворювання (порушення травлення та/або всмоктування, резекція шлунка або кишечника, хронічна гепатопатія), гематологічні захворювання (мієлоїдна лейкемія, лімфома, множинна мієлома), вроджені захворювання сполучної тканини або нефрологічні захворювання.

Як запобігти остеопорозу?

Рухайтеся

Втрата кісткової маси спричинена відсутністю фізичної активності.

Зменште вживання кави та чаю

Вживання понад 2 чашок кави або 4 чашок чаю на день збільшує ризик остеопоротичних переломів.

Зменште споживання алкоголю

Доведено, що алкоголь має токсичний вплив на остеобласти, що порушує цикл ремоделювання кісток.

Киньте палити

Куріння є одним з основних факторів ризику остеопорозу, оскільки воно знижує щільність кісток.

Забезпечте адекватне харчування

Особливу увагу слід приділити постачанню кальцію, вітаміну D3, білка, калію та магнію. Вітамін К і вітамін С, які використовуються у формуванні колагену, також необхідні для належного формування кісток.

Лікування остеопорозу

У лікуванні остеопорозу правильне харчування має велике значення. Його ключове завдання – забезпечити організм усіма необхідними поживними речовинами, які впливають на структуру кісток та їх мінеральний статус.

Фармакологічне лікування остеопорозу

Найчастіше використовувані препарати в фармакотерапії остеопорозу – це біфосфонати в поєднанні з кальцієм та вітаміном D3, контрольовані регулярними аналізами крові. Для лікування остеопорозу також використовуються проанаболічні препарати, такі як терипаратид, і препарати з комбінованим механізмом дії, такі як стронцію ранелат.

Що слід додавати до раціону для зміцнення скелетної системи?

Кілька поживних речовин були визначені як важливі для росту кісток:

Вітамін D3 – регулює гомеостаз кальцію і фосфатів і через свій прямий вплив на остеобласти (клітини, що формують кістку), м’язові та нервові клітини – знижує ризик переломів. Основна роль вітаміну D у мінералізації кісток полягає в забезпеченні адекватної концентрації кальцію та фосфору в крові.

Кальцій – адекватне постачання кальцію ще під час росту є важливим для належної мінералізації скелета та відповідає за досягнення пікової кісткової маси. У дорослому віці кальцій визначає підтримку оптимальної кісткової маси, запобігаючи виникненню остеопорозу.

Магній – важливий у профілактиці та лікуванні остеопорозу, оскільки він бере участь у багатьох процесах, пов’язаних із захистом, зміцненням і ремоделюванням скелетної системи.

Вітамін B6 – бере участь у синтезі колагену та метаболізмі кальцію. Недостатність цього вітаміну пригнічує процес осифікації та послаблює кістки.

Калій – важливість калію в дієті для профілактики остеопорозу можна обґрунтувати тим, що він є основним компонентом внутрішньоклітинної рідини та елементом, який може впливати на гомеостаз кальцію в організмі людини.

Вітамін С – аскорбінова кислота впливає на процеси, пов’язані з проліферацією та диференціацією остеобластів, а також прискорює їх зростання та збільшує їх тривалість життя.

Білок – впливає на стан кісткової тканини, беручи участь у синтезі колагену та інших білків матриксу, факторів росту, інсуліну, необхідного в процесі утворення кісток.

Вітамін К – показано, що вітамін К підвищує мінеральну щільність кісток у жінок із компенсаторним спінальним переломом і покращує утворення кісток у жінок після менопаузи.

Омега-3 поліненасичені жирні кислоти – ці кислоти давно вважаються невід’ємною частиною здорової дієти для всіх вікових груп.

Колаген – становить близько 30% усіх білків, що містяться в організмі людини. Після двадцяти п’яти років унаслідок процесу старіння рівень колагену знижується, що може спричинити багато порушень у кістках і суглобах. Харчові добавки, що містять гідролізат колагену, стимулюють синтез колагену в суглобах і кістках.